Alfa Romeo Giulietta

The Alfa Romeo Giulietta (type 750/101) was produced from 1954 onwards, marking a major milestone in the history of the Italian brand. After the Second World War, it enabled Alfa Romeo to move from a small-scale manufacturer to more industrial production.
Available as a coupé, sedan and cabriolet, the Giulietta stands out for its elegance, lightness and modern double overhead camshaft engine. It quickly became a symbol of Alfa Romeo's revival and a major commercial success.
Price
The price of Alfa Romeo Giulietta starts from 35,000 €, 38,000 $, £30,000.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Alfa Romeo |
|---|---|
| Trade name | Alfa Romeo Giulietta |
| Code name | 750/101 |
| Segment | Sedan |
| Date of presentation | 21/04/1954 |
| Production start year | 1954 |
| Year end production | 1965 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Stellantis Arese plant |
| Length | 3,98 m |
| Height | 1,35 m |
| Width (with mirrors) | 1,54 m |
Versions
Restyling
- Series 750 (1954 - 1959)
- Series 101 (1959 - 1965)
Versions
- Giulietta Sprint (coupé)
- Giulietta Spider
- Giulietta Berlina
- Giulietta Sprint Veloce
- Giulietta Spider Veloce
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | 1.3 | 53 ea. | 86 Nm | RWD | 17 s | 0 s | 140 km/h | 900 kg | 17 |
| Petrol | 1.3 Sprint | 65 ea. | 98 Nm | RWD | 15 s | 0 s | 155 km/h | 880 kg | 13,5 |
| Petrol | 1.3 Veloce | 80 hp | 110 Nm | RWD | 12 s | 0 s | 165 km/h | 860 kg | 10,7 |
| Petrol | 1.3 Spider | 65 ea. | 98 Nm | RWD | 15 s | 0 s | 155 km/h | 870 kg | 13,3 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery


