Fiat 500

The Fiat 500 (2020) marks a new generation for Fiat's iconic Italian city car. Officially presented on March 4, 2020 in Milan, it will initially be an exclusively electric model, before the arrival of a hybrid version at the end of 2025. Unlike the previous generation, launched in 2007, the new 500 is based on a completely new platform developed for electric vehicles. With its design faithful to the spirit of the historic Nuova 500, its modern technology and its electric and then hybrid powertrains, the Fiat 500 becomes one of Stellantis' strategic models in Europe.
Price
The price of Fiat 500 starts from 19,400 €, 30,000 $, £20,995.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Fiat |
|---|---|
| Trade name | Fiat 500 |
| Segment | Urban |
| Date of presentation | 04/03/2020 |
| Production start year | 2020 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Mirafiori Stellantis plant |
| Length | 3;63 m |
| Height | 1,53 m |
| Width (with mirrors) | 1,68 m |
| Platform | STLA Mini |
Versions
- Sedan
- Convertible
- 3+1 (additional rear passenger door)
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BEV | 500e 24 kWh | 95 hp | 220 Nm | FWD | 9,5 s | s | 135 km/h | 1180 kg | 12,4 |
| BEV | 500e 42 kWh | 118 ea. | 220 Nm | FWD | 9 s | s | 150 km/h | 1330 kg | 11,3 |
| Petrol | 1.0 FireFly Hybrid | 70 hp | 92 Nm | FWD | 16,5 s | s | 167 km/h | 1050 kg | 15 |
Fiat 500 electric
Batteries (electric motorization)
No batteries associated with this car.
Recharging time (electric motor)
How long does it take to recharge the car? Fiat 500 ?
No recharge time associated with this car.
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
Latest articles related to Fiat 500 :
Owners' opinions
Do you own or have you owned this car? Share your experience.


