De Tomaso Pantera

De Tomaso Pantera 1971 ile 1996 yılları arasında üretilen bir süper otomobildi. Ghia'da Tom Tjaarda tarafından tasarlanan araç, muhteşem tasarımı ve Amerikan Ford V8 motoru sayesinde kısa sürede De Tomaso'nun en ünlü modeli haline geldi. Arka orta motor mimarisi ve agresif çizgileriyle Pantera, 1970'lerin Ferrari ve Lamborghini'leriyle doğrudan rekabet etti. Kariyerinin başında Lincoln-Mercury ağı aracılığıyla Amerika Birleşik Devletleri'nde dağıtılan model, bir İtalyan süper otomobili için önemli bir ticari başarı elde etti.
Ödüller
Fiyatı De Tomaso Pantera şuradan başlar 90,000 €, 95,000 $, 80,000 £.
Aşağıdaki tabloda yer alan tüm fiyatlar opsiyonsuz "dan" olarak gösterilmiştir.
Veri sayfası
| Marka | De Tomaso |
|---|---|
| Ticari isim | De Tomaso Pantera |
| Sunum tarihi | 07/02/1970 |
| Üretim başlangıç yılı | 1971 |
| Üretim yılı sonu | 1996 |
| Üretim ülkesi | İtalya |
| Fabrika | Modena'daki Stellantis fabrikası |
| Uzunluk | 4,27 m |
| Yükseklik | 1,10 m |
| Genişlik (aynalar ile) | 1,84 m |
Versiyonlar
Restyling
- Pantera L (1971 - 1978)
- Pantera GTS (1972 - 1985)
- Pantera GT5 / GT5-S (1980 - 1990)
- Pantera SI (1990 - 1996)
Versiyonlar
- Pantera L
- Pantera GTS
- Pantera GT5
- Pantera SI
Motorlar ve performans
| Teknoloji | İsim | Güç | Çift | Şanzıman | 0-100 km/s | 0-200 km/s | Maksimum hız (km/h) | Dara ağırlığı | Güç/ağırlık oranı |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Benzin | Ford Cleveland 5.8 V8 | 330 hp | 470 Nm | RWD | 5,5 s | 17 s | 260 km/saat | 1420 kg | 4,3 |
| Benzin | V8 5.8 GTS | 350 hp | 490 Nm | RWD | 5,3 s | 16 s | 270 km/saat | 1450 kg | 4,1 |
| Benzin | V8 5.8 GT5-S | 350 hp | 500 Nm | RWD | 5 s | 15 s | 285 km/s | 1480 kg | 4,2 |
| Benzin | V8 5.0 SI | 305 hp | 450 Nm | RWD | 5,2 s | 16 s | 280 km/saat | 1410 kg | 4,6 |
Testler
Bu araçla ilgili test sürüşü yok.
De Tomaso Pantera ile bağlantılı son makaleler:

Mükemmel bir şekilde restore edilmiş, düşük kilometreli nadir bir araba... ancak Ford V8'li bu De Tomaso ikinci kez alıcı bulamadı...

Ford CEO'su DeTomaso Pantera'sını satıyor... Ford'un 70'lerde şirket aracı olarak kullandığı araç

Orijinal özelliklerinden neredeyse hiçbir şey kalmamış bir DeTomaso Pantera "ADRNLN" rekor bir fiyata satıldı!
Sahiplerin görüşleri
Bu arabaya sahip misiniz veya sahip oldunuz mu? Deneyiminizi paylaşın.


