De Tomaso Pantera

The De Tomaso Pantera is a supercar produced between 1971 and 1996. Designed by Tom Tjaarda at Ghia, it quickly became De Tomaso's most famous model, thanks to its spectacular design and American Ford V8 engine. With its rear mid-engine architecture and aggressive lines, the Pantera competed directly with the Ferraris and Lamborghinis of the 1970s. Distributed in the United States via the Lincoln-Mercury network at the start of its career, it enjoyed considerable commercial success for an Italian supercar.
Price
The price of De Tomaso Pantera starts from 90,000 €, 95,000 $, £80,000.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | De Tomaso |
|---|---|
| Trade name | De Tomaso Pantera |
| Date of presentation | 07/02/1970 |
| Production start year | 1971 |
| Year end production | 1996 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Stellantis plant, Modena |
| Length | 4,27 m |
| Height | 1,10 m |
| Width (with mirrors) | 1,84 m |
Versions
Restyling
- Pantera L (1971 - 1978)
- Pantera GTS (1972 - 1985)
- Pantera GT5 / GT5-S (1980 - 1990)
- Pantera SI (1990 - 1996)
Versions
- Pantera L
- Pantera GTS
- Pantera GT5
- Pantera SI
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | Ford Cleveland 5.8 V8 | 330 hp | 470 Nm | RWD | 5,5 s | 17 s | 260 km/h | 1420 kg | 4,3 |
| Petrol | V8 5.8 GTS | 350 hp | 490 Nm | RWD | 5,3 s | 16 s | 270 km/h | 1450 kg | 4,1 |
| Petrol | V8 5.8 GT5-S | 350 hp | 500 Nm | RWD | 5 s | 15 s | 285 km/h | 1480 kg | 4,2 |
| Petrol | V8 5.0 SI | 305 hp | 450 Nm | RWD | 5,2 s | 16 s | 280 km/h | 1410 kg | 4,6 |
Tests
No test drive associated with this car.
Latest articles related to De Tomaso Pantera :
Owners' opinions
Do you own or have you owned this car? Share your experience.


