Alfa Romeo Disco Volante

The Alfa Romeo Disco Volante (literally “flying saucer”) was an experimental prototype presented in 1952. Designed to explore aerodynamics, it was distinguished by its extremely fluid and innovative bodywork. Developed on a competition basis, it was used to test advanced technical solutions. Despite a very limited production run, it remains one of Alfa Romeo's most iconic and futuristic cars.
Price
The price of Alfa Romeo Disco Volante starts from 5,000,000 €, 5,300,000 $, £4,500,000.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Alfa Romeo |
|---|---|
| Trade name | Alfa Romeo Disco Volante |
| Code name | C52 |
| Segment | Supercar |
| Date of presentation | 23/04/1952 |
| Production start year | 1952 |
| Year end production | 1953 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Stellantis Arese plant |
| Length | 4,04 m |
| Height | 1,32 m |
| Width (with mirrors) | 1,74 m |
Versions
- Disco Volante 2.0
- Disco Volante 3.5
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | 2.0 | 158 hp | 187 Nm | RWD | 7,5 s | 0 s | 220 km/h | 760 kg | 4,8 |
| Petrol | 3.5 | 230 hp | Nm | RWD | 6 s | 0 s | 240 km/h | 800 kg | 3,5 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
No items found for this tag.