Fiat Topolino

The Fiat Topolino is an urban electric quadricycle presented in 2023 by Fiat. Inspired by the legendary Fiat 500 Topolino of the 1930s, it revisits the microcitadin concept with a modern, electric and accessible approach. Developed on the same technical basis as the Citroën Ami and Opel Rocks-e, the Topolino is distinguished by a much more emotional and “Dolce Vita” design, conceived above all for the city and everyday commuting.
Price
The price of Fiat Topolino starts from 7,500 €, 8,000 $, £6,900.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Fiat |
|---|---|
| Trade name | Fiat Topolino |
| Segment | Light quadricycle |
| Date of presentation | 31/05/2023 |
| Production start year | 2023 |
| Country of production | Morocco |
| Plant | Stellantis plant in Kénitra |
| Length | 2,53 m |
| Height | 1,53 m |
| Width (with mirrors) | 1,40 m |
Versions
- Fiat Topolino
Motors and performance
No motor associated with this car.
Limited editions
- Fiat Topolino Carabineri
- Fiat Topolino Sport Edition
- Fiat Topolin Sporting
- Fiat Topolino Villebrequin
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
Latest articles related to Fiat Topolino :
Owners' opinions
Do you own or have you owned this car? Share your experience.


