Alfa Romeo GT Bertone

The GT Bertone are the Alfa Romeo coupés designed by Bertone and produced between 1963 and 1976. Based on the Giulia, they quickly became the benchmark for sports coupes.
Advertising
Price
The price of Alfa Romeo GT Bertone starts from 28,000 €, 30,000 $, £24,000.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Alfa Romeo |
|---|---|
| Trade name | Alfa Romeo GT Bertine |
| Code name | 105 |
| Segment | Coupé |
| Date of presentation | 09/09/1963 |
| Production start year | 1963 |
| Year end production | 1976 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Stellantis Arese plant |
| Length | 4,08 m |
| Height | 1,32 m |
| Width (with mirrors) | 1,58 m |
Versions
- Giulia Sprint GT
- GT Junior
- 1750 GTV
- 2000 GTV
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | 1.3 | 89 ea. | 118 Nm | RWD | 12 s | 0 s | 170 km/h | 980 kg | 11 |
| Petrol | 1.6 | 109 ea. | 140 Nm | RWD | 10,5 s | 0 s | 180 km/h | 1000 kg | 9,2 |
| Petrol | 1.75 | 118 ea. | 166 Nm | RWD | 9,5 s | 0 s | 185 km/h | 1040 kg | 8,8 |
| Petrol | 2.0 | 128 ea. | 178 Nm | RWD | 9 s | 0 s | 190 km/h | 1060 kg | 8,3 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
No items found for this tag.