Alfa Romeo Giulia II

The Alfa Romeo Giulia marks the Italian brand's return to the premium sports sedan segment. Introduced in 2015 and available from 2016, it is based on the Giorgio platform, designed to enhance driving pleasure.
With its rear-wheel drive architecture (or Q4 all-wheel drive), the Giulia stands up to the German benchmarks, while offering assertive Italian styling and driving dynamics recognized as one of the best in its class.
The Quadrifoglio version represents the top of the range, with a Ferrari-derived twin-turbo V6 engine that makes the Giulia a true sports car.
Price
The price of Alfa Romeo Giulia II starts from 50,000 €, 55,000 $, 45,000 £.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Alfa Romeo |
|---|---|
| Trade name | Alfa Romeo Giulia |
| Code name | 952 |
| Segment | Sedan |
| Date of presentation | 24/06/2015 |
| Production start year | 2016 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Ferrari factory in Maranello |
| Length | 4,64 m |
| Height | 1,43 m |
| Width (with mirrors) | 1,86 m |
| Platform | Giorgio |
Versions
- Giulia (rear-wheel drive or Q4)
- Giulia Super
- Giulia Veloce
- Giulia Ti
- Giulia Competizione
- Giulia Quadrifoglio
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | 2.0L GME | 200 hp | 330 Nm | RWD | 6,6 s | 0 s | 235 km/h | 1470 kg | 7,4 |
| Petrol | 2.0L GME | 280 hp | 400 Nm | AWD | 5,2 s | 0 s | 240 km/h | 1520 kg | 5,4 |
| Diesel | 2.2L JTDM | 136 hp | 380 Nm | RWD | 9 s | 0 s | 210 km/h | 1450 kg | 10,7 |
| Diesel | 2.2L JTDM | 160 hp | 450 Nm | RWD | 8,2 s | 0 s | 220 km/h | 1470 kg | 9,2 |
| Diesel | 2.2L JTDM | 190 hp | 450 Nm | AWD | 7,1 s | 0 s | 230 km/h | 1520 kg | 8 |
| Diesel | 2.2L JTDM | 210 hp | 470 Nm | AWD | 6,8 s | 0 s | 235 km/h | 1540 kg | 7,3 |
| Petrol | 2.9L V6 twin-turbo | 510 hp | 600 Nm | RWD | 3,9 s | 0 s | 307 km/h | 1580 kg | 3,1 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
Official video

Latest articles related to Alfa Romeo Giulia :

This American puts a big turbo in his Alfa Romeo Giulia and tests it on a German freeway: «it rivals the BMW M340i, Audi S4 and Mercedes-AMG C43»

The Alfa Romeo Giulia is 10 years old... «at the same price, it's better than the BMW 3 Series»

In the U.S., no one wants this Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio V6 at this price... in Europe it would be sold out in a matter of hours.


