Maserati Quattroporte I

The Maserati Quattroporte I is a luxury sedan produced between 1963 and 1969. It was the first Quattroporte in history and one of the world's first high-performance luxury sedans. Designed by Pietro Frua, the model combines Italian elegance, great comfort and V8 engines derived from Maserati GTs. It quickly became a favorite among business leaders and celebrities alike.
Advertising
Price
The price of Maserati Quattroporte I starts from 90,000 €, 95,000 $, £80,000.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Maserati |
|---|---|
| Trade name | Maserati Quattroporte |
| Code name | AM107 |
| Segment | Sedan |
| Date of presentation | 30/10/1963 |
| Production start year | 1963 |
| Year end production | 1969 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Stellantis plant, Modena |
| Length | 4,91 m |
| Height | 1,38 m |
| Width (with mirrors) | 1,85 m |
Versions
- Quattroporte 4.2
- Quattroporte 4.7
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | V8 4.2 | 260 hp | 377 Nm | RWD | 8 s | 26 s | 230 km/h | 1700 kg | 6,5 |
| Petrol | V8 4.7 | 290 hp | 410 Nm | RWD | 7,2 s | 24 s | 255 km/h | 1750 kg | 6 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery


