Maserati Bora

530 Maserati Bora supercars were produced between 1971 and 1978. Presented at the 1971 Geneva Motor Show, it represented a revolution for Maserati, becoming the brand's first road car equipped with a rear mid-engine. Designed by Giorgetto Giugiaro for Italdesign, its angular, modern styling marked the '70s. The Bora combines high performance, comfort and advanced technology, notably with hydraulic assistance inherited from Citroën.
Price
The price of Maserati Bora starts from 180,000 €, 195,000 $, 155,000 £.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Maserati |
|---|---|
| Trade name | Maserati Bora |
| Code name | AM117 |
| Segment | Supercar |
| Date of presentation | 11/03/1971 |
| Production start year | 1971 |
| Year end production | 1978 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Stellantis plant, Modena |
| Length | 4,33 m |
| Height | 1,13 m |
| Width (with mirrors) | 1,76 m |
Versions
- Bora 4.7
- Bora 4.9
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | V8 4.7 | 310 hp | 460 Nm | RWD | 6,8 s | 20 s | 260 km/h | 1535 kg | 5 |
| Petrol | V8 4.9 | 330 hp | 481 Nm | RWD | 6,5 s | 19 s | 270 km/h | 1550 kg | 4,7 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
No items found for this tag.