Maserati 5000 GT

The Maserati 5000 GT is an ultra-exclusive GT produced between 1959 and 1965. Developed at the request of the Shah of Iran, it combines a chassis derived from the 3500 GT with a powerful V8 engine derived from racing. Produced in very small series and often custom-bodied, it quickly became one of the most prestigious and luxurious Maseratis of its time.
Advertising
Price
The price of Maserati 5000 GT starts from 1,200,000 €, 1,300,000 $, £1,050,000.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Maserati |
|---|---|
| Trade name | Maserati 5000 GT |
| Code name | AM103 |
| Segment | Grand Tourism |
| Date of presentation | 31/10/1959 |
| Production start year | 1959 |
| Year end production | 1965 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Stellantis plant, Modena |
| Length | 4,90 m |
| Height | 1,34 m |
| Width (with mirrors) | 1,75 m |
Versions
- 5000 GT Touring
- 5000 GT Allemano
- 5000 GT Frua
- 5000 GT Ghia
- 5000 GT Bertone
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | V8 4.9 | 340 hp | 480 Nm | RWD | 6,5 s | 20 s | 270 km/h | 1600 kg | 4,7 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
No items found for this tag.