Lamborghini Jalpa

The Lamborghini Jalpa is a sports car produced between 1981 and 1988. The successor to the Urraco, it is positioned as a more accessible Lamborghini, equipped with a V8 engine. With its Bertone design and easier handling than the brand's V12s, it is a more usable everyday alternative.
Advertising
Price
The price of Lamborghini Jalpa starts from 80,000 €, 85,000 $, £70,000.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Lamborghini |
|---|---|
| Trade name | Lamborghini Jalpa |
| Code name | P350 |
| Segment | Supercar |
| Date of presentation | 01/03/1981 |
| Production start year | 1981 |
| Year end production | 1988 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Lamborghini factory in Sant'Agata Bolognese |
| Length | 4,33 m |
| Height | 1,14 m |
| Width (with mirrors) | 1,88 m |
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | V8 3.5 | 255 hp | 313 Nm | RWD | 6 s | 18 s | 250 km/h | 150 kg | 5,8 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery

