Lamborghini 400 GT

The Lamborghini 400 GT was produced between 1966 and 1968 and was a direct evolution of the 350 GT. It introduced a more powerful engine and a 2+2 version offering greater versatility. It represented a key stage in Lamborghini's development before the arrival of the Miura.
Advertising
Price
The price of Lamborghini 400 GT starts from 450,000 €, 480,000 $, 390,000 £.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Lamborghini |
|---|---|
| Trade name | Lamborghini 400 GT |
| Code name | 400 GT |
| Segment | Grand Tourism |
| Date of presentation | 01/03/1966 |
| Production start year | 1966 |
| Year end production | 1968 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Lamborghini factory in Sant'Agata Bolognese |
| Length | 4,64 m |
| Height | 1,22 m |
| Width (with mirrors) | 1,73 m |
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | V12 4.0 | 320 hp | 255 Nm | RWD | 6,5 s | 21 s | 260 km/h | 1500 kg | 4,7 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
No items found for this tag.