By Tomaso Guarà

The De Tomaso Guarà is a sports car produced between 1993 and 2004. Developed from the Maserati Barchetta competition car, it features a lightweight chassis and composite bodywork. Available as a coupé, barchetta and spider, the Guarà focuses above all on lightness and driving sensations, in a spirit reminiscent of the artisanal Italian supercars of the 90s. Very rare, it remains one of De Tomaso's most confidential models.
Price
The price of By Tomaso Guarà starts from 180,000 €, 190,000 $, £155,000.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | De Tomaso |
|---|---|
| Trade name | By Tomaso Guarà |
| Segment | Supercar |
| Date of presentation | 04/03/1993 |
| Production start year | 1993 |
| Year end production | 2004 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Stellantis plant, Modena |
| Length | 4,19 m |
| Height | 1,20 m |
| Width (with mirrors) | 2,03 m |
Versions
- Guarà Coupé
- Guarà Barchetta
- Guarà Spider
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | BMW V8 4.0 | 286 hp | 400 Nm | RWD | 5 s | 15 s | 270 km/h | 1200 kg | 4,2 |
| Petrol | Ford V8 4.6 | 320 hp | 407 Nm | RWD | 4,8 s | 14 s | 280 km/h | 1200 kg | 3,8 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
No items found for this tag.