Alfa Romeo Tipo 33

The Alfa Romeo Tipo 33 is a competition car developed from 1967 onwards by Autodelta. Designed to take part in endurance championships, it quickly established itself as one of the most advanced prototypes of its day.
Its road version, the 33 Stradale, was produced in very small series (18 according to official information) and is today considered one of the most beautiful cars ever built. It takes its technical base from the racing car, with a mid-mounted V8 engine.
Price
The price of Alfa Romeo Tipo 33 starts from .
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Alfa Romeo |
|---|---|
| Trade name | Alfa Romeo Tipo 33 |
| Code name | 33 |
| Segment | Supercar |
| Date of presentation | 12/03/1967 |
| Production start year | 1967 |
| Year end production | 1977 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Autodelta plant |
| Length | 3,97 m |
| Height | 0,99 m |
| Width (with mirrors) | 1,71 m |
Versions
Developments
- Tipo 33/2 (1967 - 1969)
- Tipo 33/3 (1969 - 1971)
- Tipo 33 TT12 (1973 - 1975)
- Tipo 33 SC12 (1976 - 1977)
Versions
- 33 Stradale (ultra-limited road version)
- Tipo 33 (competition versions)
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | 2.0 V8 (Stradale) | 230 hp | 206 Nm | RWD | 5,5 s | 15 s | 260 km/h | 700 kg | 3 |
| Petrol | 2.0 V8 (stroke) | 270 hp | Nm | RWD | 5 s | 13 s | 280 km/h | 650 kg | 2,4 |
| Petrol | 3.0 V8 | 400 hp | Nm | RWD | 4 s | 10 s | 300 km/h | 700 kg | 1,8 |
| Petrol | 3.0 Flat-12 | 500 hp | Nm | RWD | 3,5 s | 9 s | 320 km/h | 750 kg | 1,5 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
