Alfa Romeo 159

The Alfa Romeo 159 is a sedan produced between 2005 and 2011. It succeeds the 156 and adopts a design by Giorgetto Giugiaro, considered one of the brand's most successful. Based on the Premium platform (developed with GM), the 159 favors safety and rigidity, but at the price of high weight.
Available as a sedan and Sportwagon, it offers gasoline and diesel engines, as well as Q4 all-wheel drive on certain versions.
Price
The price of Alfa Romeo 159 starts from 30,000 €, 32,000 $, 27,000 £.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Alfa Romeo |
|---|---|
| Trade name | Alfa Romeo 159 |
| Code name | 939 |
| Segment | Sedan |
| Date of presentation | 01/03/2005 |
| Production start year | 2005 |
| Year end production | 2011 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Stellantis Pomigliano d'Arco plant |
| Length | 4,66 m |
| Height | 1,42 m |
| Width (with mirrors) | 1,83 m |
Versions
- 159 Sedan
- 159 Sportwagon
- 159 TI
- 159 Q4 (AWD)
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | 1.8 MPI | 140 hp | 175 Nm | FWD | 10,5 s | 0 s | 208 km/h | 1505 kg | 10,7 |
| Petrol | 1.9 JTS | 160 hp | 190 Nm | FWD | 9,5 s | 0 s | 222 km/h | 1535 kg | 9,6 |
| Petrol | 2.2 JTS | 185 ea. | 230 Nm | FWD | 8,8 s | 0 s | 224 km/h | 1565 kg | 8,5 |
| Petrol | 1.75 TBI | 200 hp | 320 Nm | FWD | 7,7 s | 0 s | 235 km/h | 550 kg | 7,8 |
| Petrol | 3.2 V6 JTS | 260 hp | 322 Nm | AWD | 7 s | 0 s | 240 km/h | 1770 kg | 6,8 |
| Diesel | 1.9 JTDM | 120 hp | 280 Nm | FWD | 11 s | 0 s | 190 km/h | 1545 kg | 12,9 |
| Diesel | 1.9 JTDM | 150 hp | 320 Nm | FWD | 9,4 s | 0 s | 210 km/h | 1560 kg | 10,4 |
| Diesel | 1.9 JTDM | 170 hp | 360 Nm | FWD | 8,8 s | 0 s | 220 km/h | 1580 kg | 9,3 |
| Diesel | 2.4 JTDM | 200 hp | 400 Nm | FWD | 8,4 s | 0 s | 228 km/h | 1650 kg | 8,3 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
No items found for this tag.