Maserati Mistral

The Maserati Mistral is a GT produced between 1963 and 1970. Designed by Pietro Frua, it was the last road-going Maserati equipped with the famous in-line six-cylinder engine derived from racing. Available as a coupé and a Spyder, it combines elegance, performance and refinement. Its name also inaugurates the Maserati tradition of naming its models after famous winds.
Advertising
Price
The price of Maserati Mistral starts from 140,000 €, 150,000 $, 120,000 £.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Maserati |
|---|---|
| Trade name | Maserati Mistral |
| Code name | AM109 |
| Segment | Grand Tourism |
| Date of presentation | 30/10/1963 |
| Production start year | 1963 |
| Year end production | 1970 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Stellantis plant, Modena |
| Length | 4,50 m |
| Height | 1,24 m |
| Width (with mirrors) | 1,73 m |
Versions
- Mistral Coupé
- Mistral Spyder
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | 3.5 I6 | 235 hp | 343 Nm | RWD | 8 s | 26 s | 245 km/h | 1350 kg | 5,7 |
| Petrol | 3.7 I6 | 245 hp | 363 Nm | RWD | 7,5 s | 24 s | 250 km/h | 1380 kg | 5,6 |
| Petrol | 4.0 I6 | 255 hp | 391 Nm | RWD | 7,2 s | 23 s | 255 km/h | 1400 kg | 5,5 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
No items found for this tag.