Maserati Mexico

The Maserati Mexico is a large GT produced between 1966 and 1973. Designed by Vignale, it was developed from the Quattroporte and positioned as a luxurious, high-performance grand tourer. Its name pays tribute to John Surtees' victory with Maserati at the 1966 Mexican Grand Prix. Equipped with powerful naturally-aspirated V8 engines, the Mexico combines elegance, comfort and high performance.
Advertising
Price
The price of Maserati Mexico starts from 90,000 €, 95,000 $, £80,000.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Maserati |
|---|---|
| Trade name | Maserati Mexico |
| Code name | AM112 |
| Segment | Grand Tourism |
| Date of presentation | 03/11/1966 |
| Production start year | 1966 |
| Year end production | 1973 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Stellantis plant, Modena |
| Length | 4,74 m |
| Height | 1,31 m |
| Width (with mirrors) | 1,77 m |
Versions
- Mexico 4.2
- Mexico 4.7
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | V8 4.2 | 260 hp | 377 Nm | RWD | 7,2 s | 23 s | 240 km/h | 1650 kg | 6,3 |
| Petrol | V8 4.7 | 290 hp | 410 Nm | RWD | 6,8 s | 21 s | 250 km/h | 1680 kg | 5,8 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
