Maserati Merak

The Maserati Merak is a sports car produced between 1972 and 1983. Developed as a more affordable alternative to the Bora, it borrows much of its design but adopts a V6 engine derived from the Citroën SM. Thanks to its more compact architecture and two small rear seats, the Merak offers greater versatility while retaining the spirit of Maserati GTs.
Advertising
Price
The price of Maserati Merak starts from 70,000 €, 75,000 $, £60,000.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Maserati |
|---|---|
| Trade name | Maserati Merak |
| Code name | AM122 |
| Segment | Supercar |
| Date of presentation | 05/10/1972 |
| Production start year | 1972 |
| Year end production | 1983 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Stellantis plant, Modena |
| Length | 4,33 m |
| Height | 1,13 m |
| Width (with mirrors) | 1,79 m |
Versions
- Merak 3.0
- Merak SS
- Merak 2000 GT
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | V6 3.0 | 190 hp | 255 Nm | RWD | 7,7 s | 25 s | 240 km/h | 1400 kg | 7,3 |
| Petrol | V6 3.0 SS | 220 hp | 265 Nm | RWD | 7 s | 23 s | 245 km/h | 1400 kg | 6,4 |
| Petrol | V6 2.0 Biturbo | 170 hp | 255 Nm | RWD | 7,9 s | 26 s | 220 km/h | 1380 kg | 8,1 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
No tag associated with this car.