Maserati Khamsin

The Maserati Khamsin is a GT produced between 1974 and 1982. Designed by Marcello Gandini for Bertone, it was the successor to the Ghibli and adopted a very angular style typical of the 70s. It is distinguished by its imposing rear window area and the use of Citroën-derived hydraulic assistance, a consequence of the period when Maserati was owned by the French manufacturer. Equipped with a naturally-aspirated V8, the Khamsin combines high performance with great comfort.
Price
The price of Maserati Khamsin starts from 110,000 €, 120,000 $, £95,000.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Maserati |
|---|---|
| Trade name | Maserati Khamsin |
| Code name | AM120 |
| Segment | Grand Tourism |
| Date of presentation | 01/11/1972 |
| Production start year | 1974 |
| Year end production | 1982 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Stellantis plant, Modena |
| Length | 4,40 m |
| Height | 1,16 m |
| Width (with mirrors) | 1,80 m |
Versions
- Khamsin 4.2
- Khamsin 4.9
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | V8 4.2 | 290 hp | 390 Nm | RWD | 6,8 s | 21 s | 265 km/h | 1700 kg | 5,8 |
| Petrol | V8 4.9 | 320 hp | 430 Nm | RWD | 6,2 s | 19 s | 275 km/h | 1720 kg | 5,3 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
No items found for this tag.