Maserati Indy

The Maserati Indy is a GT produced between 1969 and 1975. Its name pays tribute to Maserati's victories in the Indianapolis 500. Designed by Vignale, this 2+2 coupé combines performance, comfort and versatility. An indirect successor to the Mexico, it became one of the last great classic Maserati GTs before the Citroën era.
Advertising
Price
The price of Maserati Indy starts from 80,000 €, 85,000 $, £70,000.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Maserati |
|---|---|
| Trade name | Maserati Indy |
| Code name | AM116 |
| Segment | Grand Tourism |
| Date of presentation | 30/10/1968 |
| Production start year | 1969 |
| Year end production | 1975 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Stellantis plant, Modena |
| Length | 4,74 m |
| Height | 1,26 m |
| Width (with mirrors) | 1,76 m |
Versions
- Indy 4.2
- Indy 4.7
- Indy 4.9
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | V8 4.2 | 260 hp | 377 Nm | RWD | 7 s | 22 s | 240 km/h | 1600 kg | 6,1 |
| Petrol | V8 4.7 | 290 hp | 410 Nm | RWD | 6,5 s | 20 s | 250 km/h | 1650 kg | 5,7 |
| Petrol | V8 4.9 | 320 hp | 480 Nm | RWD | 6,2 s | 19 s | 265 km/h | 1680 kg | 5,3 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
No items found for this tag.