Maserati Ghibli

The Maserati Ghibli is a GT produced between 1967 and 1973. Introduced at the 1966 Turin Motor Show, it quickly became one of Maserati's most iconic cars, thanks to its long hood, low profile and powerful V8 engine. Designed by Giorgetto Giugiaro at Ghia, the model competes directly with the Ferrari Daytona and Lamborghini Miura. The Ghibli combines luxury, performance and Italian elegance.
Advertising
Price
The price of Maserati Ghibli starts from 180,000 €, 195,000 $, 155,000 £.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Maserati |
|---|---|
| Trade name | Maserati Ghibli |
| Code name | AM115 |
| Segment | Grand Tourism |
| Date of presentation | 03/11/1966 |
| Production start year | 1967 |
| Year end production | 1973 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Stellantis plant, Modena |
| Length | 4,69 m |
| Height | 1,16 m |
| Width (with mirrors) | 1,79 m |
Versions
- Ghibli Coupé
- Ghibli Spyder
- Ghibli SS
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | V8 4.7 | 310 hp | 480 Nm | RWD | 6,8 s | 20 s | 265 km/h | 1580 kg | 5,1 |
| Petrol | V8 4.9 SS | 335 hp | 490 Nm | RWD | 6,2 s | 18 s | 280 km/h | 1600 kg | 4,8 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
No tag associated with this car.