Maserati Ghibli II

The Maserati Ghibli II is a GT coupé produced between 1992 and 1998. Developed on the technical basis of the Biturbo, it marks the return of the Ghibli name to Maserati after an absence of almost twenty years. Designed by Marcello Gandini, the model adopts a more modern, aggressive style. Equipped with high-performance twin-turbo V6 engines, it became one of the fastest Maseratis of its day. The Ghibli II also served as the technical basis for the future Quattroporte IV.
Price
The price of Maserati Ghibli II starts from 15,000 €, 16,000 $, 13,000 £.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Maserati |
|---|---|
| Trade name | Maserati Ghibli II |
| Code name | AM336 |
| Segment | Coupé |
| Date of presentation | 19/04/1992 |
| Production start year | 1992 |
| Year end production | 1998 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Stellantis plant, Modena |
| Length | 4,25 m |
| Height | 1,30 m |
| Width (with mirrors) | 1,77 m |
Versions
- Phase 1 (1992 - 1994)
- Phase 2 GT / Cup / Primatist (1995 - 1998)
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | V6 2.0 Biturbo | 306 hp | 373 Nm | RWD | 5,7 s | 19 s | 255 km/h | 1450 kg | 4,7 |
| Petrol | V6 2.8 Biturbo | 284 hp | 417 Nm | RWD | 5,89 s | 20 s | 255 km/h | 1480 kg | 5,2 |
| Petrol | V6 2.0 Biturbo Cup | 330 hp | 373 Nm | RWD | 5 s | 17 s | 270 km/h | 1400 kg | 4,2 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
No items found for this tag.