Maserati 3500 GT

The Maserati 3500 GT was produced between 1957 and 1964. It represented a milestone for Maserati, as it was the brand's first true mass-produced model. Designed by Touring and later adapted as a convertible by Vignale, the model combines Italian elegance, comfort and high performance thanks to its six-cylinder engine derived from racing. The 3500 GT marked Maserati's transition from a small-scale manufacturer to a larger production operation.
Price
The price of Maserati 3500 GT starts from 180,000 €, 190,000 $, £155,000.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Maserati |
|---|---|
| Trade name | Maserati 3500 GT |
| Code name | Tipo 101 |
| Segment | Grand Tourism |
| Date of presentation | 14/03/1957 |
| Production start year | 1957 |
| Year end production | 1964 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Stellantis plant, Modena |
| Length | 4,72 m |
| Height | 1,32 m |
| Width (with mirrors) | 1,68 m |
Versions
- 3500 GT Coupé
- 3500 GTi
- 3500 GT Spyder
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | 3.5 I6 carburettors | 220 hp | 309 Nm | RWD | 8,5 s | 28 s | 230 km/h | 1400 kg | 6,4 |
| Petrol | 3.5 I6 fuel injection | 235 hp | 323 Nm | RWD | 8 s | 26 s | 240 km/h | 1420 kg | 6 |
| Petrol | 3.5 I6 Spyder | 235 hp | 323 Nm | RWD | 8 s | 26 s | 240 km/h | 1450 kg | 6,1 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
