Lancia Gamma II

The Lancia Gamma II marks the grand return of the Gamma name to the Lancia range. Presented in 2026, this new premium fastback SUV plays a strategic role in the Italian brand's European renaissance. Based on the Stellantis group's STLA Medium platform, the Gamma shares many technical features with several of the group's premium models, including the new generations of the Peugeot 3008 and DS N°7. Visually, the Gamma adopts an elegant, modern fastback silhouette, with a more refined, Italian approach to design. Produced at the Melfi plant in Italy, it aims to return Lancia to the European premium segment with hybrid and 100 % electric powertrains.
Price
The price of Lancia Gamma II starts from 43,900 €, 50,000 $, £37,900.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Lancia |
|---|---|
| Trade name | Lancia Gamma |
| Code name | L74 |
| Segment | SUV |
| Date of presentation | 26/05/2026 (see presentation article) |
| Production start year | 2026 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Stellantis Melfi plant |
| Length | 4,67 m |
| Height | 1,66 m |
| Width (with mirrors) | 1,89 m |
| Platform | STLA Medium |
Versions
- Lancia Gamma
- Langia Gamma HF Line
- Lancia Gamma HF
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | Turbo 100 | 145 hp | 230 Nm | FWD | 10,4 s | s | 201 km/h | 1556 kg | 10,7 |
| BEV | FWD | 230 hp | 343 Nm | FWD | 7,7 s | s | 190 km/h | 2091 kg | 9 |
| Petrol | FWD Long Range | 245 hp | 343 Nm | FWD | 7,8 s | s | 190 km/h | 2138 kg | 8,7 |
| Petrol | AWD Long Range | 350 hp | 509 Nm | AWD | 5,4 s | s | 190 km/h | 2252 kg | 6,4 |
Lancia Gamma II electric
Batteries (electric motorization)
| Version | Supplier | Weight | Capacity | Technology | Autonomy | DC power | AC power |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FWD | CATL | kg | 80 kWh | NMC | 543 km | 160 kW | kW |
| FWD Long Range | CATL | kg | 104 kWh | NMC | 740 km | 160 kW | kW |
| AWD Long Range | CATL | kg | 104 kWh | NMC | 679 km | 160 kW | kW |
Recharging time (electric motor)
How long does it take to recharge the car? Lancia Gamma II ?
No recharge time associated with this car.
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
Latest articles related to Lancia Gamma :
Owners' opinions
Do you own or have you owned this car? Share your experience.

