Kimera K39

The Kimera K39 is an Italian hypercar unveiled in 2026 by Kimera Automobili. Following on from the EVO37 and EVO38, inspired by the Lancia Rally 037, the Piedmont-based automaker is changing scale with an entirely new project. Inspired by the endurance prototypes and Italian rally cars of the 1980s, the K-39 adopts an extreme body designed for aerodynamics and features a twin-turbocharged V8 engine supplied by Koenigsegg, developing 1,000 hp.
Price
The price of Kimera K39 starts from 2,300,000 €, 2,700,000 $, £2,000,000.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Kimera Automobili |
|---|---|
| Trade name | Kimerai K39 |
| Code name | K39 |
| Segment | Hypercar |
| Date of presentation | 16/05/2026 |
| Production start year | 2026 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Kimera Automobili factory in Cuneo |
| Length | 4,6 m |
| Height | 1,1 m |
| Width (with mirrors) | 1,9 m |
Versions
- K-39
- K-39 Pikes Peak
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | V8 5.0 Biturbo Koenigsegg | 1000 hp | 1200 Nm | RWD | 2,5 s | 6,5 s | 350 km/h | 1100 kg | 1,1 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery

