De Tomaso P72

The De Tomaso P72 is a supercar unveiled in 2019 at the Goodwood Festival of Speed. It marks De Tomaso's comeback with a car inspired by the competition prototypes of the 1960s, notably the legendary De Tomaso P70. The P72 adopts a very different philosophy from modern hypercars: no hybridization, no giant screens, but a spectacular neo-retro design, a compressed V8 and a manual gearbox.
Advertising
Price
The price of De Tomaso P72 starts from 1,600,000 €, 1,700,000 $, 1,400,000 £.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | De Tomaso |
|---|---|
| Trade name | De Tomaso P72 |
| Code name | P72 |
| Segment | Supercar |
| Date of presentation | 04/07/2019 |
| Production start year | 2025 |
| Country of production | Germany |
| Plant | Ferrari factory in Maranello |
| Length | 4,41 m |
| Height | 1,04 m |
| Width (with mirrors) | 2 m |
Versions
- P72 Launch Edition
- P72
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | V8 5.0 Supercharged | 700 hp | 820 Nm | RWD | 3 s | 8 s | 350 km/h | 1400 kg | 2 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
No items found for this tag.