Alfa Romeo Montreal

The Alfa Romeo Montreal is a coupé produced between 1970 and 1977. Initially presented as a concept at the 1967 Montreal World's Fair, it went into production a few years later. The model's distinctive Bertone design and competition-derived V8 engine made the Montreal a unique Alfa in the brand's history. Today, it is considered one of the most emblematic and sought-after Alfa Romeo models.
Advertising
Price
The price of Alfa Romeo Montreal starts from 60,000 €, 65,000 $, £52,000.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Alfa Romeo |
|---|---|
| Trade name | Alfa Romeo Montreal |
| Code name | 105 |
| Segment | Coupé |
| Date of presentation | 01/03/1970 |
| Production start year | 1970 |
| Year end production | 1977 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Stellantis Arese plant |
| Length | 4,22 m |
| Height | 1,20 m |
| Width (with mirrors) | 1,67 m |
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | 2.6 V8 | 200 hp | 235 Nm | RWD | 7,1 s | 0 s | 220 km/h | 1270 kg | 6,3 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
