Alfa Romeo GTA / GTAm

GTAs are the competition versions of Bertone GTs, developed for racing. Their name stands for “Gran Turismo Alleggerita”.
Advertising
Price
The price of Alfa Romeo GTA / GTAm starts from 150,000 €, 160,000 $, 130,000 £.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Alfa Romeo |
|---|---|
| Trade name | Alfa Romeo GTA |
| Code name | 105 |
| Segment | Coupé |
| Date of presentation | 01/06/1965 |
| Production start year | 1965 |
| Year end production | 1971 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Autodelta plant |
| Length | 4,08 m |
| Height | 1,30 m |
| Width (with mirrors) | 1,58 m |
Versions
- GTA 1600
- GTA 1300 Junior
- GTAm
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | GTA 1300 | 96 ea. | 120 Nm | RWD | 10,5 s | 0 s | 175 km/h | 930 kg | 9,6 |
| Petrol | GTA 1600 | 115 hp | 145 Nm | RWD | 9 s | 0 s | 185 km/h | 950 kg | 8,2 |
| Petrol | GTAm | 200 hp | Nm | RWD | 6 s | 0 s | 240 km/h | 940 kg | 4 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
No tag associated with this car.