Alfa Romeo Arna

The Alfa Romeo Arna is a compact car produced between 1983 and 1987. Its name stands for Alfa Romeo Nissan Autoveicoli, reflecting the collaboration between Alfa Romeo and Nissan. Based on the Nissan Cherry, the Arna combines Japanese bodywork with Alfa Romeo boxer engines. Often considered one of Alfa's most atypical models, it failed to meet with the success we had hoped for.
Advertising
Price
The price of Alfa Romeo Arna starts from 15,000 €, 16,000 $, 13,000 £.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Alfa Romeo |
|---|---|
| Trade name | Alfa Romeo Arna |
| Segment | Urban |
| Date of presentation | 01/10/1983 |
| Production start year | 1983 |
| Year end production | 1987 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Ferrari factory in Maranello |
| Length | 4 m |
| Height | 1,34 m |
| Width (with mirrors) | 1,62 m |
Versions
- Arna
- Arna SL
- Arna Ti
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | 1.2 Boxer | 63 ea. | 88 Nm | FWD | 14,5 s | 0 s | 155 km/h | 900 kg | 14,3 |
| Petrol | 1.3 Boxer | 86 ea. | 104 Nm | FWD | 11,5 s | 0 s | 170 km/h | 920 kg | 10,7 |
| Petrol | 1.5 Boxer | 95 hp | 120 Nm | FWD | 10,5 s | 0 s | 175 km/h | 940 kg | 9,9 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
