Alfa Romeo AR51 La Matta

The Alfa Romeo AR51 “La Matta” is a military vehicle produced between 1951 and 1953. Designed to meet the needs of the Italian army, it is distinguished by its off-road capabilities and robustness. Its nickname “La Matta” (the crazy one) derives from its surprising performance in difficult conditions. Despite its qualities, it was only produced in very small series.
Advertising
Price
The price of Alfa Romeo AR51 La Matta starts from 60,000 €, 65,000 $, £50,000.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Alfa Romeo |
|---|---|
| Trade name | Alfa Romeo La Matta |
| Code name | AR51 |
| Segment | SUV |
| Date of presentation | 20/01/1951 |
| Production start year | 1951 |
| Year end production | 1953 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Alfa Romeo Portello plant |
| Length | 3,60 m |
| Height | 1,80 m |
| Width (with mirrors) | 1,54 m |
Versions
- AR51 (military)
- AR52 (civilian version)
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | 1.9 | 65 ea. | 120 Nm | AWD | 20 s | s | 105 km/h | 1350 kg | 20,7 |
Tests
No test drive associated with this car.
No items found for this tag.