Alfa Romeo 2600

The Alfa Romeo 2600 was produced between 1962 and 1968, and was the last Alfa Romeo to feature a conventional in-line six-cylinder engine. Succeeding the 2000, it was positioned as the brand's top-of-the-range model, with superior performance and enhanced comfort.
Advertising
Price
The price of Alfa Romeo 2600 starts from 50,000 €, 55,000 $, 45,000 £.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Alfa Romeo |
|---|---|
| Trade name | Alfa Romeo 2600 |
| Code name | 106 |
| Segment | Sedan |
| Date of presentation | 01/03/1962 |
| Production start year | 1962 |
| Year end production | 1968 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Stellantis Arese plant |
| Length | 4,70 m |
| Height | 1,48 m |
| Width (with mirrors) | 1,67 m |
Versions
- 2600 Berlina
- 2600 Sprint
- 2600 Spider
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | 2.6 | 145 hp | 216 Nm | RWD | 10,5 s | 0 s | 190 km/h | 1400 kg | 9,6 |
| Petrol | 2.6 Sprint | 145 hp | 216 Nm | RWD | 10 s | 0 s | 200 km/h | 1350 kg | 9,3 |
| Petrol | 2.6 Spider | 145 hp | 216 Nm | RWD | 0 s | 0 s | 200 km/h | 1300 kg | 8,9 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
No items found for this tag.