Alfa Romeo 2000

The Alfa Romeo 2000 is a top-of-the-range model produced between 1958 and 1961. The successor to the 1900, it marked a move upmarket with a higher level of comfort and enhanced performance. Available as a sedan, coupé and cabriolet, it embodied the Italian elegance of the late '50s and paved the way for the arrival of the 2600.
Advertising
Price
The price of Alfa Romeo 2000 starts from 40,000 €, 43,000 $, £35,000.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Alfa Romeo |
|---|---|
| Trade name | Alfa Romeo 2000 |
| Code name | 102 |
| Segment | Sedan |
| Date of presentation | 31/10/1957 |
| Production start year | 1958 |
| Year end production | 1961 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Stellantis Arese plant |
| Length | 4,71 m |
| Height | 1,48 m |
| Width (with mirrors) | 1,67 m |
Versions
- 2000 Berlina
- 2000 Sprint (coupé)
- 2000 Spider
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | 2.0 | 115 hp | 167 Nm | RWD | 13 s | 0 s | 170 km/h | 1300 kg | 11,3 |
| Petrol | 2.0 Sprint | 115 hp | 167 Nm | RWD | 12,5 s | 0 s | 175 km/h | 1200 kg | 10,4 |
| Petrol | 2.0 Spider | 115 hp | 167 Nm | RWD | 12,5 s | 0 s | 175 km/h | 1180 kg | 10,2 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
No items found for this tag.