Alfa Romeo 1900

The Alfa Romeo 1900 was produced between 1950 and 1958, and marked a revolution for the Italian marque. It was the first Alfa Romeo model designed for larger series production, with a modern monocoque structure. Positioned as a high-performance, versatile sedan, it was also available in coupé and cabriolet versions. Its slogan “the family car that wins races” sums up its DNA perfectly.
Advertising
Price
The price of Alfa Romeo 1900 starts from 45,000 €, 48,000 $, 38,000 £.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Alfa Romeo |
|---|---|
| Trade name | Alfa Romeo 1900 |
| Code name | 1900 |
| Segment | Sedan |
| Date of presentation | 05/10/1950 |
| Production start year | 1950 |
| Year end production | 1958 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Alfa Romeo Portello plant |
| Length | 4,44 m |
| Height | 1,50 m |
| Width (with mirrors) | 1,67 m |
Versions
- 1900 Berlina
- 1900 Super
- 1900 TI
- 1900 Sprint (coupé)
- 1900 Super Sprint
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | 1.9 | 80 hp | 140 Nm | RWD | 15 s | s | 150 km/h | 1250 kg | 15,6 |
| Petrol | 1.9 TI | 100 hp | 160 Nm | RWD | 13 s | s | 170 km/h | 1250 kg | 12,5 |
| Petrol | 1.9 Super | 115 hp | 167 Nm | RWD | 12 s | s | 180 km/h | 1200 kg | 10,4 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
No items found for this tag.