Alfa Romeo 1750 Berlina

The Alfa Romeo 1750 Berlina is a sedan produced between 1968 and 1972, derived from the Giulia. It was positioned as a more modern, higher-performance version, with a slightly revised design and a more powerful engine. It marked Alfa Romeo's move upmarket and paved the way for the arrival of the 2000 Berlina.
Advertising
Price
The price of Alfa Romeo 1750 Berlina starts from 22,000 €, 24,000 $, 19,000 £.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Alfa Romeo |
|---|---|
| Trade name | Alfa Romeo 1750 Berlina |
| Code name | 105 |
| Segment | Sedan |
| Date of presentation | 01/01/1968 |
| Production start year | 1968 |
| Year end production | 1972 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Stellantis Arese plant |
| Length | 4,39 m |
| Height | 1,43 m |
| Width (with mirrors) | 1,56 m |
Versions
Restyling
- 1st series (1968 - 1969)
- 2nd series (1969 - 1972)
Versions
- 1750 Berlina
- 1750 Berlina Injection
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | 1.75 carburettor | 118 ea. | 166 Nm | RWD | 10 s | 0 s | 185 km/h | 1050 kg | 8,9 |
| Petrol | 1.75 injection | 122 hp | 170 Nm | RWD | 9,5 s | 0 s | 190 km/h | 1080 kg | 8,9 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
No items found for this tag.