Maserati Sebring

The Maserati Sebring is a GT produced between 1962 and 1968. Its name pays tribute to Maserati's victory in the 1957 12 Hours of Sebring. Designed by Vignale, this 2+2 coupé combines Italian elegance, comfort and high performance, thanks to its in-line six-cylinder engine derived from the 3500 GT. The Sebring represents one of the last great classic front-engined Maseratis before the arrival of the V8 GTs of the 1970s.
Price
The price of Maserati Sebring starts from 85,000 €, 90,000 $, 75,000 £.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Maserati |
|---|---|
| Trade name | Maserati Sebring |
| Code name | AM101 |
| Segment | Grand Tourism |
| Date of presentation | 15/03/1962 |
| Production start year | 1962 |
| Year end production | 1968 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Stellantis plant, Modena |
| Length | 4,50 m |
| Height | 1,30 m |
| Width (with mirrors) | 1,72 m |
Versions
Restyling
- Series I (1962 - 1965)
- Series II (1965 - 1968)
Versions
- Sebring 3500 GT
- Sebring 3700 GT
- Sebring 4000 GT
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | 3.5 I6 | 235 hp | 343 Nm | RWD | 8,5 s | 27 s | 235 km/h | 1450 kg | 6,2 |
| Petrol | 3.7 I6 | 245 hp | 363 Nm | RWD | 8 s | 25 s | 240 km/h | 1480 kg | 6 |
| Petrol | 4.0 I6 | 255 hp | 392 Nm | RWD | 7,5 s | 24 s | 250 km/h | 1500 kg | 5,9 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
No items found for this tag.