Fiat 600

The modern Fiat 600 marks the return of an iconic Fiat name. Officially presented on July 4, 2023, it becomes the Italian brand's new urban SUV and indirectly replaces the former Fiat 500X and Fiat 500L. Based on the CMP/Stellantis platform, the Fiat 600 shares many technical features with the Jeep Avenger, Peugeot 2008 and Alfa Romeo Junior. With its Fiat 500-inspired styling, roomier interior and hybrid and electric powertrains, it targets the European B-SUV segment with a more accessible, family-friendly “Dolce Vita” approach.
Price
The price of Fiat 600 starts from 24,900 €, 26,000 $, £21,000.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Fiat |
|---|---|
| Trade name | Fiat 600 |
| Segment | SUV |
| Date of presentation | 04/07/2023 |
| Production start year | 2023 |
| Country of production | Poland |
| Plant | Stellantis plant in Tychy |
| Length | 4,17 m |
| Height | 1,52 m |
| Width (with mirrors) | 1,78 m |
| Platform | CMP |
Versions
- Fiat 600 Hybrid
- Fiat 600e
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | 1.2 Hybrid 100 | 100 hp | 205 Nm | FWD | 10,5 s | s | 184 km/h | 1300 kg | 13 |
| Petrol | 1.2 Hybrid 136 eDCT | 136 hp | 230 Nm | FWD | 8,5 s | s | 200 km/h | 1350 kg | 9,9 |
| BEV | 600e | 156 hp | 260 Nm | FWD | 9 s | s | 150 km/h | 1500 kg | 9,7 |
Fiat 600 electric
Batteries (electric motorization)
No batteries associated with this car.
Recharging time (electric motor)
How long does it take to recharge the car? Fiat 600 ?
No recharge time associated with this car.
Limited editions
- Fiat 600 Street
- Fiat 600 Sport Edition Milano Cortina 2026
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
Official video

Latest articles related to Fiat 600 :
Owners' opinions
Do you own or have you owned this car? Share your experience.


