Alfa Romeo Stelvio

The Alfa Romeo Stelvio is the first SUV in the Italian brand's history. Introduced in 2016, it is based on the Giorgio platform, shared with the Alfa Romeo Giulia, and focuses on driving pleasure. Positioned in the premium SUV segment, the Stelvio stands out for its sport sedan-like dynamic behavior, precise steering and remarkable balance. The Quadrifoglio version embodies the pinnacle of the range, with a Ferrari-derived twin-turbo V6 engine, making the Stelvio one of the most powerful SUVs on the market.
In 2023, the Alfa Romeo is slightly updated both inside and out (front lights).
Price
The price of Alfa Romeo Stelvio starts from 55,000 €, 60,000 $, 50,000 £.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Alfa Romeo |
|---|---|
| Trade name | Alfa Romeo Stelvio |
| Code name | 949 |
| Segment | SUV |
| Date of presentation | 16/11/2016 |
| Production start year | 2016 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Stellantis plant in Cassino |
| Length | 4,69 m |
| Height | 1,67 m |
| Width (with mirrors) | 1,90 m |
| Platform | Giorgio |
Versions
- Stelvio (rear-wheel drive or Q4 AWD)
- Stelvio Veloce
- Stelvio Competizione
- Stelvio Quadrifoglio
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | 2.0L GME | 200 hp | 330 Nm | AWD | 7,2 s | s | 215 km/h | 1660 kg | 8,3 |
| Petrol | 2.0L GME | 280 hp | 400 Nm | AWD | 5,7 s | s | 230 km/h | 1680 kg | 6 |
| Diesel | 2.2L JTDM | 160 hp | 450 Nm | RWD | 8,8 s | s | 198 km/h | 1660 kg | 10,4 |
| Diesel | 2.2L JTDM | 190 hp | 450 Nm | AWD | 7,6 s | s | 210 km/h | 1700 kg | 8,9 |
| Diesel | 2.2 JTDM | 210 hp | 470 Nm | AWD | 6,6 s | s | 215 km/h | 1720 kg | 8,2 |
| Petrol | 2.9L V6 Biturbo | 510 hp | 600 Nm | AWD | 3,8 s | s | 283 km/h | 1830 kg | 3,6 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
Official video

Our videos

Latest articles related to Alfa Romeo Stelvio :

He sells his Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio for only $30,000... an incredible deal that no one in the U.S. wants to believe

This professional Audi driver tested the Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio and despite one flaw it's "the best SUV I've ever driven".

The Alfa Romeo Stelvio once again proves its driving qualities... with a police chase!


