Ferrari F80

Engine sound
The Ferrari F80 is the latest homologated supercar from the Prancing Horse marque. Produced in 799 units, it follows in the footsteps of the F40, F50 and La Ferrari. Its distinguishing feature is a 3.0L V6 engine derived from the 499P hypercar. This internal combustion engine is coupled with 3 electric motors to deliver an exceptional 1,200 hp.
Advertising
Price
The price of Ferrari F80 starts from 3.6 million €, 3.9 million $, 2 million £.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Ferrari |
|---|---|
| Trade name | Ferrari F80 |
| Code name | F250 |
| Segment | Supercar |
| Date of presentation | 17/10/2024 (see presentation article) |
| Production start year | 2025 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Ferrari factory in Maranello |
| Length | 4,84 m |
| Height | 1,14 m |
| Width (with mirrors) | 2,06 m |
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol PHEV | F163CG | 1200 hp | 850 Nm | AWD | 2,15 s | 5,75 s | 350 km/h | 1525 kg | 1,27 |
Limited editions
Known owners :
- Zlatan Ibrahimović: Ferrari F80 full black
- David Lee: Ferrari F80 Tailor Made, exposed carbon fiber
- Okamoto Collection : Ferrari F80 red
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
Official video

Latest articles related to Ferrari F80 :

«My F80 is already worth a million more than its purchase price»: this Ferrari is unaffordable, even for the ultra-rich

A Ferrari F80 and a Daytona SP3 together on an Italian freeway... 10 million euros between two trucks

He already owns a Ferrari Enzo and a Maserati MC12... the young Ray-Ban boss has just taken delivery of his Ferrari F80 in Monte-Carlo.


