Ferrari F80

Engine sound
The Ferrari F80 is the latest homologated supercar from the Prancing Horse marque. Produced in 799 units, it follows in the footsteps of the F40, F50 and La Ferrari. Its distinguishing feature is a 3.0L V6 engine derived from the 499P hypercar. This internal combustion engine is coupled with 3 electric motors to deliver an exceptional 1,200 hp.
Price
The price of Ferrari F80 starts from 3.6 million €, 3.9 million $, 2 million £.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Ferrari |
|---|---|
| Trade name | Ferrari F80 |
| Code name | F250 |
| Segment | Supercar |
| Date of presentation | 17/10/2024 (see presentation article) |
| Production start year | 2025 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Ferrari factory in Maranello |
| Length | 4,84 m |
| Height | 1,14 m |
| Width (with mirrors) | 2,06 m |
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol PHEV | F163CG | 1200 hp | 850 Nm | AWD | 2,15 s | 5,75 s | 350 km/h | 1525 kg | 1,27 |
Limited editions
Known owners :
- Zlatan Ibrahimović: Ferrari F80 full black
- David Lee: Ferrari F80 Tailor Made, exposed carbon fiber
- Okamoto Collection : Ferrari F80 red
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
Official video

Latest articles related to Ferrari F80 :

«Ferrari can sell anything»: he sells hypercars and explains why the F80 will be a flop

A Ferrari F80 has just gone on sale under a false name for over 7 million euros... how long before the ad disappears?

«My F80 is already worth a million more than its purchase price»: this Ferrari is unaffordable, even for the ultra-rich
Owners' opinions
Do you own or have you owned this car? Share your experience.


