Alfa Romeo GTV (916)

The Alfa Romeo GTV (type 916) is a coupé produced between 1995 and 2005. Designed by Pininfarina, it features bold styling and a strong identity. Positioned as an accessible sports coupé, it shares its technical base with the Fiat Coupé but adopts a more premium positioning.
Today, the GTV is renowned for its engines, in particular the famous Busso V6s, which make it a highly sought-after car.
Advertising
Price
The price of Alfa Romeo GTV (916) starts from 30,000 €, 32,000 $, 27,000 £.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Alfa Romeo |
|---|---|
| Trade name | Alfa Romeo GTV |
| Code name | 916 |
| Segment | Coupé |
| Date of presentation | 01/04/1995 |
| Production start year | 1995 |
| Year end production | 2005 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Pininfarina factory |
| Length | 4,28 m |
| Height | 1,38 m |
| Width (with mirrors) | 1,78 m |
Versions
Restyling
- Phase 1 (1995 - 1998): original design
- Phase 2 (1998 - 2003): engine and equipment upgrades
- Phase 3 (2003 - 2005): Giugiaro restyling (modernized front-end type 147/156)
Versions
- GTV
- GTV V6
- GTV Cup
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | 1.8 Twin Spark | 144 ea | 169 Nm | FWD | 9,2 s | 0 s | 205 km/h | 1300 kg | 9 |
| Petrol | 1.8 Twin Spark | 150 hp | 187 Nm | FWD | 8,6 s | 0 s | 210 km/h | 1320 kg | 8,8 |
| Petrol | 2.0 JTS | 165 hp | 206 Nm | FWD | 8,3 s | 0 s | 220 km/h | 1340 kg | 8,1 |
| Petrol | 3.0 V6 Busso | 192 ea. | 270 Nm | FWD | 7,2 s | 0 s | 230 km/h | 1400 kg | 7,3 |
| Petrol | 220 hp | 220 hp | 265 Nm | FWD | 6,7 s | 0 s | 240 km/h | 1420 kg | 6,5 |
| Petrol | 3.2 V6 Busso | 240 hp | 0 Nm | FWD | 6,3 s | 0 s | 255 km/h | 1450 kg | 6 |
Limited editions
- GTV Cup (sporty limited series with special body kit and dedicated wheels)
- GTV V6 (top-of-the-range versions with Busso engine)
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
No items found for this tag.