Alfa Romeo Giulia II

The Alfa Romeo Giulia (type 105) is a sedan produced between 1962 and 1977. It marked a major milestone in the history of the Italian brand, thanks to its aerodynamic design, light weight and performance. Designed with rear-wheel drive architecture and an advanced chassis for its time, it quickly became a benchmark among sports sedans. The Giulia also served as the technical basis for many emblematic models, such as the Bertone GT coupés and GTA versions.
Price
The price of Alfa Romeo Giulia II starts from 20,000 €, 22,000 $, 18,000 £.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Alfa Romeo |
|---|---|
| Trade name | Alfa Romeo Giulia |
| Code name | 105 |
| Segment | Sedan |
| Date of presentation | 27/06/1962 |
| Production start year | 1962 |
| Year end production | 1977 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Stellantis Arese plant |
| Length | 4,14 m |
| Height | 1,43 m |
| Width (with mirrors) | 1,56 m |
Versions
Restyling
- Phase 1 (1962 - 1972): Giulia TI, Super
- Phase 2 (1972 - 1977): Nuova Super (modernized design)
Versions
- Giulia TI
- Giulia Super
- Giulia TI Super (light sport version)
- Giulia Nuova Super
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | 1.3 | 78 ea. | 104 Nm | RWD | 14 s | 0 s | 165 km/h | 980 kg | 12,6 |
| Petrol | 1.3 Super | 89 ea. | 118 Nm | RWD | 12,5 s | 0 s | 170 km/h | 1000 kg | 11,2 |
| Petrol | 1.6 TI | 92 hp | 140 Nm | RWD | 12 s | 0 s | 175 km/h | 1020 kg | 11,1 |
| Petrol | 1.6 Super | 109 ea. | 140 Nm | RWD | 10,5 s | 0 s | 180 km/h | 1040 kg | 9,5 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
Latest articles related to Alfa Romeo Giulia :

The Alfa Romeo Giulia is 10 years old... «at the same price, it's better than the BMW 3 Series»

In the U.S., no one wants this Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio V6 at this price... in Europe it would be sold out in a matter of hours.

The new Alfa Romeo Giulia caught testing on the streets of Turin... the design changes everything


