Er zijn auto's die tientallen jaren meegaan dankzij hun technische specificaties. En er zijn er die onsterfelijk worden dankzij de bioscoop. De Lamborghini Countach The Wolf of Wall Street hoort in deze categorie thuis. Behalve dat achter de legende een minder glamoureus verhaal schuilgaat. Een verhaal over trots, bedreigingen, veilingen... en een verkoper die in zijn jacht op de jackpot zijn beste kans misschien wel door zijn vingers heeft laten glippen.
Twee Countachs
Er is één ding dat veel mensen niet weten: The Wolf of Wall Street gebruikte niet één Countach, maar twee Countach 25th Anniversary-auto's. Twee auto's Lamborghini heel dichtbij, beide in Amerikaanse configuratie, beide wit, beide verbonden met deze film die een van Scorsese's beroemdste is geworden. De ene is 'gezond' gebleven: het is degene die verschijnt in shots waarin we op zoek zijn naar een perfecte auto. De andere daarentegen werd het onderwerp van de gekste scène: de vernielde Countach, die later in originele staat werd bewaard. En dat is waar het verhaal interessant wordt: want de Countach zonder ongeval werd niet zomaar door iedereen te koop aangeboden. De eigenaar ten tijde van de verkoop was John Temerian, CEO van We Are Curated, en hij is degene die de verborgen kant van deze saga vertelt.
Hoe de film de Lamborghini Countach opzettelijk "kapot" maakte
In tegenstelling tot wat vaak wordt gedacht, werd de Lamborghini Countach die crashte in The Wolf of Wall Street niet per ongeluk vernield op de set. Martin Scorsese drong aan op het gebruik van een echte Countach, omdat hij van mening was dat een replica geen geloofwaardige schade zou hebben veroorzaakt op het scherm. Tijdens de chaotische rijscènes onderging de auto echte botsingen, onder toezicht van professionele stuntmannen. Maar deze stunts alleen verklaarden niet de extreem verslechterde staat die zichtbaar was in de film. Om het dramatische effect te accentueren, voegde het productieteam opzettelijk schade toe. Nadat de rollende scènes waren gefilmd, werd de Countach op een dieplader geplaatst en vervolgens op een gecontroleerde manier tegen vaste objecten (palen, obstakels, decorstukken) geramd. Het doel was niet om de auto te vernietigen, maar om hem het gehavende uiterlijk te geven dat we in de film zien.
John Temerian: "Ik heb deze Countach gewassen toen ik een kind was".

Temerian legt uit dat de aankoop van deze Countach 'Wolf of Wall Street' een van de spannendste momenten uit zijn carrière was. Chassis KLA12722 is inderdaad een van de twee auto's die in de film worden gebruikt. En volgens hem duurde het vijf jaar 'jagen' om hem te bemachtigen, te documenteren en het verhaal goed te vertellen. Tijdens de zoektocht ontdekte Temerian dat zijn vader de auto in de jaren 90 had onderhouden... en dat hij hem als kind had gewassen. De vorige eigenaar, een voormalige klant van zijn vader, nam zelfs weer contact met hem op en stuurde hem een al even interessant document: het originele koopcontract uit 1997 waarmee de Countach voor 74.000 dollar werd gekocht.
Lamborghini zonder ongeval te koop in New York bij RM Sotheby's

De "non-accident" Countach wordt geveild door RM Sotheby's in New York, voor een verkoop die gepland staat voor december 2023. De advertentie is opgebouwd als een verhaal: iconische auto, aanwezigheid op het scherm, zeldzaamheid van het model, rol in de film. Terwijl de verkoop door RM Sotheby's in een stroomversnelling raakt, vertelt Temerian over de ontvangst van een ingebrekestelling en enkele bijzonder agressieve telefoontjes. De tegenstanders waren de eigenaars van de vernielde Countach. Hun argument: te hard praten over de 'gezonde' Countach zou de waarde van de beschadigde auto schaden. Hij doet een voorstel: koop de auto terug, of verkoop de twee samen, zodat er een historisch duo ontstaat, een perfect 'pakket'. Maar de discussie ontaardt. De gemoederen raken verhit.

De eigenaars van de gecrashte Countach maakten toen een verrassende keuze: in plaats van mee te gaan met het Amerikaanse verhaal naar New York om beide auto's tegelijkertijd te verkopen, stuurden ze hun auto... naar Abu Dhabi, naar Bonhams, eind november 2023, net voor de verkoop van de New Yorkse auto, met een zeer hoge schatting.
Lamborghini verongelukt in Abu Dhabi te koop bij Bonhams

De verkoop bij Bonhams vond plaats tegen een spectaculaire achtergrond. De aankondiging was groots: een "heldenauto", accessoires, gesigneerde voorwerpen, het kostuum van Jordan Belfort... Alles werd in het werk gesteld om de auto te transformeren in een relikwie van een museum. Schatting: 1,5 tot 2 miljoen dollar.

Twee strategieën, twee bestemmingen
Binnen een paar weken na elkaar volgden de twee Lamborghini's in The Wolf of Wall Street radicaal verschillende paden. In november 2023 ging de vernielde Countach, ondanks het feit dat het de meest opvallende auto op het scherm was, naar de veiling met een (te) ambitieuze schatting. Bieders reageerden, maar niet op het gevraagde niveau. Voor 1,35 miljoen dollar koos de verkoper ervoor om de auto te behouden, ervan overtuigd dat hij meer waard was. De hamer viel. Een maand later werd de Countach zonder ongeval in New York verkocht voor 1.655.000 dollar bij RM Sotheby's. Een schone, openbare, gedocumenteerde verkoop die een duidelijke maatstaf vormde voor dit type auto, met een combinatie van zeldzaamheid, cinema en persoonlijke geschiedenis. Uiteindelijk was de prijs van 1,35 miljoen dollar waarschijnlijk juist.