Lamborghini Fenomeno

This Lamborghini Fenomeno is a limited series of 29, based on a Lamborghini Revuelto. The power of the V12 engine is reduced from 1015 hp to 1080 hp. The 29 models ordered will come in 29 different colors.
In May 2026, Lamborghini presents the Lamborghini Fenomeno Roadster. A convertible version limited to 15 units, and still a V12 engine with 1080 hp. While the Fenomeno was rumored to cost between 3 and 4 million $, the Fenomeno Roadster would cost 7 million $.
Price
The price of Lamborghini Fenomeno starts from 3,000,000 $.
All prices in the table below are shown "from" without options.
- Lamborghini Fenomeno: 3 to 4 million $s
- Lamborghini Fenomeno Roadster: 7 million $s
Technical data
| Brand | Lamborghini |
|---|---|
| Trade name | Lamborghini Fenomeno |
| Code name | LB835 |
| Segment | Supercar |
| Date of presentation | 16/08/2025 (see presentation article) |
| Production start year | 2025 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Lamborghini factory in Sant'Agata Bolognese |
| Length | 5,01 m |
| Height | 1,16 m |
| Width (with mirrors) | 2,07 m |
| Platform | Carbon fiber monocoque |
Versions
- Lamborghini Fenomeno
- Lamborghini Fenonemo Roadster
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol PHEV | L545 | 1080 hp | 725 Nm | AWD | 2,4 s | 6,7 s | 350 km/h | 1771 kg | 1,64 |
Limited editions
- Lamborghini Fenomeno: 29 units
- Lamborghini Fenomeno Roadster: 15 units
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
Official video

Our videos

Latest articles related to Lamborghini Fenomeno :

No roof, 1080 hp V12... this new Lamborghini Fenonemo Roadster is rarer and more expensive than a Ferrari

Lamborghini has only built 29 Fenomeno at 3 million $... and the Roadster arriving in May will be even more exclusive.

29 unique configurations for the 29 Lamborghini Fenomeno "it will be an explosion of colors".

