Alfa Romeo GT

The Alfa Romeo GT is a coupé produced between 2004 and 2010. Designed by Bertone, it is based on the technical specifications of the Alfa Romeo 147, while offering a slimmer design and improved interior space. Positioned as an accessible coupé, the GT offers a good compromise between style, comfort and performance, with real capacity for 4 people.
Price
The price of Alfa Romeo GT starts from 28,000 €, 30,000 $, £25,000.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Alfa Romeo |
|---|---|
| Trade name | Alfa Romeo GT |
| Code name | 937 |
| Segment | Coupé |
| Date of presentation | 01/03/2003 |
| Production start year | 2004 |
| Year end production | 2010 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Bertone plant |
| Length | 4,48 m |
| Height | 1,37 m |
| Width (with mirrors) | 1,76 m |
Versions
- GT
- GT BlackLine
- GT Q2
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | 1.8 Twin Spark | 140 hp | 181 Nm | FWD | 9,6 s | 0 s | 205 km/h | 1280 kg | 9,1 |
| Petrol | 2.0 JTS | 165 hp | 206 Nm | FWD | 8,7 s | 0 s | 216 km/h | 1300 kg | 7,9 |
| Petrol | 3.2 V6 | 240 hp | 300 Nm | FWD | 6,7 s | 0 s | 243 km/h | 1410 kg | 5,9 |
| Diesel | 1.9 JTD | 150 hp | 305 Nm | FWD | 9,2 s | 0 s | 209 km/h | 1330 kg | 8,9 |
| Diesel | 1.9 JTD | 170 hp | 330 Nm | FWD | 8,2 s | 0 s | 215 km/h | 1350 kg | 7,9 |
Limited editions
- GT BlackLine (sporty look with black finish and special wheels)
- GT Q2 (version equipped with a self-locking differential for enhanced traction)
- GT Cloverleaf / Quadrifoglio (top-of-the-range versions with sporty finish and enhanced equipment)
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery
No items found for this tag.
Owners' opinions
Do you own or have you owned this car? Share your experience.