Alfa Romeo 8C

The Alfa Romeo 8C Competizione is a supercar produced in limited series between 2007 and 2010. It marks Alfa Romeo's return to the exceptional car segment. Developed in collaboration with Maserati, its technical base is similar to that of the Maserati GranTurismo, and it features a naturally-aspirated V8 engine.
Produced in just 500 coupé and 500 Spider models, the 8C is now a modern icon, as much for its design as for its sound.
Price
The price of Alfa Romeo 8C starts from 160,000 €, 180,000 $, £140,000.
All prices in the table below are shown "from" without options.
Technical data
| Brand | Alfa Romeo |
|---|---|
| Trade name | Alfa Romeo 8C |
| Code name | 820 |
| Segment | Supercar |
| Date of presentation | 01/10/2006 |
| Production start year | 2007 |
| Year end production | 2010 |
| Country of production | Italy |
| Plant | Stellantis plant, Modena |
| Length | 4,38 m |
| Height | 1,25 m |
| Width (with mirrors) | 1,89 m |
Versions
- 8C Competizione
- 8C Spider
Motors and performance
| Technology | Name | Power | Couple | Transmission | 0-100 km/h | 0-200 km/h | Max. speed (km/h) | Tare weight | Power to weight ratio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Petrol | 4.7 V8 | 450 hp | 480 Nm | RWD | 4,2 s | 16 s | 292 km/h | 1585 kg | 3,5 |
| Petrol | 4.7 V8 Spider | 450 hp | 480 Nm | RWD | 4,4 s | 16 s | 290 km/h | 1675 kg | 3,7 |
Tests
No test drive associated with this car.
Photo gallery


